15
تیر

نکات مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی یک فرآیند شکل گیری است که از طریق دستکاری حجم فضایی و همچنین اصطلاح سطوح انجام میگیرد. طراحی داخلی همان طور که گفته شد با طراح دکوراسیون داخلی اشتباه نگیرید. طراحی داخلی علاوه بر دکوراسیون سنتی از جنبه های روانشناسی محیط، معماری و طراحی محصول نیز بهره می برد. بنابراین در این مقاله میخواهیم شما را با نکات مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

طراح داخلی شخصی است که در زمینه طراحی داخلی، حرفه ای محسوب می شود یا شخصی که به عنوان بخشی از شغل خود فضای داخلی را طراحی می کند.

طراحی داخلی عملی خلاقانه است که اطلاعات پروژه را تجزیه و تحلیل می کند، جهت طراحی را اصلاح می کند و اسناد ارتباطی و ساختاری گرافیکی را تولید می کند. در برخی از حوزه های قضایی، طراحان داخلی باید مجوز فعالیت داشته باشند.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی :

نکات مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی
نکات مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی

هماهنگی رنگ ها در طراحی داخلی :

از جمله نکات مهم در دکوراسیون منزل این است که هنگام انجام طراحی داخلی لازم است که خانه را به عنوان یک کلیت تصور کنید. مجموعه ای از فضاها که توسط سالن ها و راه پله ها به هم متصل شده اند. بنابراین مناسب است که یک سبک و تم مشترک در سراسر فضا اجرا شود.

این بدان معنا نیست که باید تمام عناصر طراحی داخلی یکسان باشند در واقع باید مکمل یکدیگر باشند تا ترکیبی کامل و زیبایی را ایجاد کنند. برای ایجاد چنین فضایی استفاده مناسب از رنگ ها حائز اهمیت است.

به طور کلی طرح های رنگی یک روش عالی برای متحد کردن فضاها است. به عنوان مثال: ممکن است سه یا چهار رنگ را به عنوان رنگ های اصلی انتخاب کرده باشد و سایه های مختلف آنها در عناصر خانه نیز بکار ببرید. رنگ ها تأثیر مشخصی بر جو دارند که می خواهید هنگام انجام طراحی داخلی ایجاد کنید پس باید دقت داشته باشید.

دکوراسیون داخلی خانه هاکوچک
بیشتر بخوانید

متقارن بودن اجسام :

معمولا در طرح های تعادل متقارن موجب می شود فضا جذاب تر و شیک تر دیده شود. تعادل متقارن اشیا تکرار میشد و در همان موقعیت ها در دو طرف یک محور عمودی مشخص می شود ، به عنوان مثال ممکن است اتاق های قدیمی را به یاد بیاورید که در هر طرف یک اتاق آینه دقیق دیگری است. این تقارن شکل انسان را نیز منعکس می کند بنابراین در یک محیط متعادل ذاتی ما راحت است.

تقارن شعاعی زمانی است که تمام عناصر یک طرح، در اطراف یک نقطه مرکزی آرایه شوند. یک راه پله مارپیچ نیز یک نمونه عالی از تعادل شعاعی است. اگرچه اغلب در فضای داخلی استفاده نمی شود اما در صورت استفاده مناسب می تواند نقطه مقابل ایجاد کند.

بزرگترین دشمن در طراحی داخلی خستگی است. یک اتاق خوب طراحی شده همیشه بسته به اندازه آن یک یا چند نقطه کانونی دارد. برای جلب توجه باید یک نقطه کانونی ایجاد کند و آنقدر جالب باشد که بیننده را جذب کند تا به جستجوی بیشتر ترغیب شود.

بنابراین یک نقطه کانونی باید اثری ماندگار داشته باشد اما همچنین باید بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون باشد که از طریق مقیاس، سبک، رنگ یا موضوع بهم پیوسته است. شومینه، تلویزیون و سرویس خواب اولین مثالی است که اکثر مردم وقتی درباره نقطه کانونی اتاق صحبت می کنیم به آن فکر می کنند.

به عنوان مثال: اگر شومینه ندارید می توانید با برجسته کردن یک مبلمان خاص، کارهای هنری یا نقاشی با رنگ متضاد در یک منطقه، یک مکانی را ایجاد کنید.

طراحی کابینت رومی
بیشتر بخوانید

موسیقی را در نظر بگیرید، ریتم را به عنوان ضربان موسیقی توصیف می کنیم. در طراحی داخلی نیز این چنین است ریتم همه چیز در مورد تکرار الگوی تصویری است.

تکرار عناصر :

ریتم به صورت تداوم، به عنوان حرکت سازمان یافته تعریف می شود. برای دستیابی به این مضامین در یک طراحی، باید به فکر تکرار، پیشرفت، انتقال و کنتراست باشید. استفاده از این مکانیسم ها حرکتی را به فضای شما منتقل می کند و چشم را از یک عنصر طراحی به عنصر دیگر هدایت می کند. و استفاده تکرار عناصر مانند رنگ، بافت، الگو و … بیش از یک بار، به فضا قوت می دهد.

پیشرفت یک عنصر و افزایش یا کاهش یک یا چند ویژگی از آن به این معنی است که اجرای این کار یک درجه بندی بر اساس اندازه است. یک دسته شمع با اندازه های مختلف روی یک سینی ساده را در نظر بگیرید به دلیل پیشرفت طبیعی، علاقه ایجاد می کند. در واقع می توانید از طریق رنگ به پیشرفت برسید، مانند یک طرح رنگی تک رنگ که هر عنصر سایه ای کمی متفاوت از همان رنگ داشته باشد.

کنتراست کاملاً ساده است. یعنی؛ قرار دادن دو عنصر در مقابل یکدیگر. مانند بالش های سیاه و سفید روی مبل، از ویژگی های بارز این اصل طراحی است. مانند دایره ها و مربع هایی که با هم استفاده می شوند.

کنتراست می تواند کاملا گیج کننده باشد و به طور کلی برای روح بخشیدن به یک فضا استفاده می شود. مراقب باشید با وارد کردن کنتراست بیش از حد ، هیچ کار سختی را که با استفاده از مکانیزم های دیگر انجام داده اید واگذار نکنید!

دکوراسیون حیاط و ویلا
بیشتر بخوانید

مقیاس و تناسب :

این دو اصل طراحی، دست به دست هم می دهند، زیرا هر دو به اندازه و شکل مربوط می شوند. تناسب با نسبت یک عنصر به عنصر دیگر یا یک عنصر به کل ارتباط دارد. مقیاس مربوط به اندازه یک شی در مقایسه با اشیا دیگر است.