طراحی و اجرای پشت بام
29
فروردین

طراحی و اجرای پشت بام

شش ایده برای طراحی پشت بام خانه

از آنجایی که افراد همواره به دنبال راه‌هایی برای استفاده از تمام فضای خانه خود به بهترین نحو ممکن هستند، طراحی و اجرای پشت بام خانه از مکان‌هایی است که می‌توان استفاده‌های زیادی از آن کرد. آیا فضای اضافی برای تراس یا پاسیو می‌خواهید؟ آیا خواستار داشتن فضای سبز در پشت بام خانه خود هستید؟ در اینجا شش راه خلاقانه برای بهره‌برداری مناسب از پشت بام منزل ارائه داده‌ایم. این ایده‌ها را امتحان کنید! تضمین می کنیم که در پایان کار، از نتیجه به دست آمده رضایت کافی خواهید داشت؛ با روما گروپ همراه باشید.

۱- سرسبزی و نشاط با روف گاردن

یکی از بهترین کاربردهای یک پشت بام خالی، روف گاردن است. از آنجایی که اکثر پشت بام‌ها به اندازه یک باغ استاندارد هستند، این امکان را به شما می‌دهند تا در مقیاسی مناسب، طراحی و اجرای پشت بام را برای روف گاردن استفاده کنید. نکته‌ای که باید قبل از ساخت بام سبز در نظر بگیرید این است که امکان نم کشیدن سقف وجود دارد. بنابراین، استخدام یک متخصص روف گاردن برای اینکه مطمئن شوید که کار به درستی انجام شده است، پیشنهاد می‌شود، زیرا اگر این کار را به درستی انجام ندهید، منجر به نشست خانه بر اثر انباشت آب و خاک می‌شود. همچنین می‌توانید در پشت بام از انواع گیاهان، آبنما، مبلمان فضای باز و بسیاری از قابلیت‌های دیگر روف گاردن استفاده کنید.

۲- طراحی پشت بام خانه با استخر در نهایت لوکس بودن

این گزینه به نیازهای خانوادگی و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. همچنین این موضوع مهم است که می‌خواهید در چه زمینه‌ای سرمایه گذاری کنید. برخی از کارشناسان می‌گویند: «اضافه کردن استخر در طولانی مدت به خانه شما ارزش افزوده می‌بخشد و آن را برای خریداران آینده جذاب‌تر می‌کند». همه این موارد بستگی به جایی دارد که شما در آن زندگی می‌کنید. اگر در آب و هوای گرمسیری زندگی می‌کنید که گرما طاقت شما را بریده است، پس برای ساخت یک استخر در پشت بام خانه خود اقدام کنید! نکته بسیار مهم در مورد تعبیه استخر این است باید بتوانید از سقف سرپوشیده استفاده کنید تا نسبت به بیرون دید نداشته باشید (اینجا ایرانه!).

کفپوش سه بعدی اپوکسی
بیشتر بخوانید

۳- یک منبع انرژی بی‌انتها با پنل‌های خورشیدی

برای بهره‌برداری بهتر از نحوه طراحی و اجرای پشت بام خانه، پنل‌های خورشیدی را مد نظر داشته باشید. خوشبختانه، قیمت این پنل‌ها به دلیل کاهش هزینه نگهداری، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، هزینه استفاده از پنل‌های خورشیدی ممکن است بسیار ارزان‌تر از استفاده از برق معمولی تولید شده از سوخت‌های فسیلی باشد. پنل‌های خورشیدی معمولاً در بتون سقف یا با استفاده از پایه‌های فلزی بر روی پشت بام خانه، نصب می‌شوند. نصب با پایه‌های فلزی به شما این امکان را می‌دهند تا این پنل‌های خورشیدی را به راحتی در زمستان از شرایط نصب در آورید و دوباره در آب و هوای گرم می‌توانید آن‌ها را به صورت بخش ثابتی از خانه خود تبدیل کنید. شما باید از شرکت‌های پنل خورشیدی و از متخصصان مشاوره بخواهید که براساس نیازهای خانگی شما چه چیزی برایتان سودمندتر و کاربردی‌تر است.

۴- طراحی پشت بام خانه برای القا حس تازگی

ایجاد محلی برای نشستن، استراحت و مهمانی‌ها، یکی دیگر از کاربردهای پشت بام منزل است. ساخت چنین فضایی کار ساده‌ای است! مهم نیست که چقدر فضا دارید، می‌توانید از این ایده برای تزیین چنین محیطی استفاده کنید. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید تراسی بر روی پشت بام خود داشته باشید، می‌توانید از سایبان، آلاچیق، باربیکو و مبلمان دکوراسیون فضای باز استفاده کنید. نصب دیوارهای شیشه‌ای اطراف تراس، ایده خوبی است و زیبایی بیشتری به فضای شما می‌بخشد! این مثال نشان می‌دهد که مهم نیست سقف شما چه اندازه باشد، یک تراس به اندازه یک گوشه دنج که تجلی بخش آرامش و لذت از فضای باز است، می‌تواند انتخابی عالی باشد.

طراحی داخلی و اجرای رستوران
بیشتر بخوانید

۵- دریافت نور طبیعی برای ساخت گلخانه

شفاف ساختن دیوارهای پشت بام خانه با استفاده از شیشه، آن را به منبع طبیعی دریافت نور تبدیل می‌کند. در صورتی که از شیشه برای طراحی پشت بام خانه استفاده کنید، در هزینه‌های ساخت‌وساز نیز صرفه جویی کرده‌اید، زیرا نصب شیشه معمولاً ارزان‌تر از مصالح دیگر است. برخی از افراد از بخش کوچکی از فضای بام را دریافت نور طبیعی اختصاص می‌دهند، تا از نور برای ساخت یک گلخانه یا پروش انواع و اقسام گیاهان استفاده کنند. اما باید توجه کنید که ساخت گلخانه نیاز به زیرساخت‌های اجرایی دقیق و اصولی دارد.

۶- ایجاد یک فضای جدید در طراحی پشت بام خانه

آیا به دنبال فضایی جدید در پشت بام منزل خود هستید؟ برای افزایش متراژ خانه خود، نگاهی به پشت بام بیندازید! اجرای دیوارها برای ساخت یک محیط جدید، یک سرمایه گذاری ارزشمند است که ارزش کلی خانه شما را نیز افزایش می‌دهد! به طور معمول، از فضاهای داخلی نسبت به فضاهای گسترده می‌توانید استفاده بهتری ببرید و استفاده از پشت بام نیز از این قاعده مستثنا نیست. چه یک اتاق بازی بخواهید، چه یک اتاق ناهار خوری یا فقط یک اتاق برای مطالعه و استراحت، پشت بام منزل خود را جهت استفاده بهینه طراحی کنید. برای ساخت یک چنین فضایی به مجوزهای شهرداری نیاز دارید، ولی چنین محیطی به معنای اضافه کردن یک طبقه نیست! بلکه استفاده از مصالح ساده برای زندگی بخشیدن به فضای مرده پشت بام است.

کلام آخر

اگرچه سقف‌های مسطح (منظور پشت بام) قرن‌ها در طراحی خانه‌ها و ویلا ها استفاده می‌شده است، اما این نوع سقف قبل از دو معمار معروف به نام‌های «لودویگ میس فن» و «لو کوربوزیه» چندان مورد توجه نبودند و بعد از تمرکز این دو معمار بر روی این نوع سقف، به یک عنصر طراحی ضروری برای القای حس مدرنیته در خانه تبدیل شدند. به طور کلی، طراحی پشت با‌م خانه یک روش شگفت انگیز برای ایجاد محیط‌های کاربردی برای هدفی خاص هستند؛ پشت بام می‌تواند فضایی سرسبز، پُرانرژی و نشاط‌آور باشد.

دکوراسیون داخلی خانه هاکوچک
بیشتر بخوانید