طراحی داخلی مطب و اجرا
23
فروردین

طراحی داخلی مطب و اجرا

در طراحی داخلی مطب یک پزشک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مهم‌ترین نکته درطراحی داخلی مطب و اجرا، کاربری فضای مدنظر می باشد. طبیعتا همانقدر که طراحی داخلی یک خانه با یک دفتر کار یا یک مطب متفاوت می باشد، طراحی داخلی مطب و اجرا ان, اطفال نیز با مطب ارتوپدی یا یا سایر تخصص‌ها شامل تفاوت های اساسی می شود. پس در قدم اول شناخت حوزه فعالیت مطب بسیار مهم می باشد. به عنوان مثال طراحی داخلی مطب اطفال باید دارای فضایی شاد و کودکانه باشد. در حالی که مطب یک پزشک اعصاب و روان نیازمند ویژگی‌هایی برای ایجاد آرامش حداکثری در بیماران است.

نکته بعدی که در طراحی داخلی مطب و اجرا بسیار مهم می باشد؛ توجه به حال مراجعان می باشد. مراجعان مطب‌ها به طور معمول از بیماری خاصی رنج می‌برند. در درجه اول یک فرد بیمار دارای روحیه حساس‌تر و ضعیف‌تری است؛ و در درجه دوم مراجعه به پزشک ایجاد کننده سطح مشخصی از استرس در فرد مراجعه کننده نیز می باشد. در نتیجه مهم است که طراحی داخلی مطب به گونه‌ای باشد که به مراجعه‌کنندگان احساس آرامش و امنیت بیشتری بدهد. در درجه دوم فراهم کردن تسهیلاتی برای بیماران خاص مهم است. به عنوان مثال مطبی که مراجعه کنندگانش افراد سالخورده یا بیماران دچار شکستگی هستند؛ به صندلی های راحت تری نیازمند می باشند.

طراحی کانتر و میز منشی مطب

میز منشی در طراحی داخلی مطب و اجرا در اتاق انتظار قرار دارد، یکی از جذابترین وسایلی می باشد که تاثیر به سزایی در زیبایی ظاهری یک مطب می گذارد. کارهای جالب و خلاقانه ای را می توان با میز منشی انجام داد تا بتوان توجه بیماران را به آن جذب نمود. یکی از راه های هوشمندانه در طراحی میز منشی استفاده درست و به جا از لوگو کلینیک یا پزشک متخصص می باشد.

فنگ شویی جذب ثروت در طراحی داخلی
بیشتر بخوانید

 از آنجایی که سبک دکوراسیون مدرن برای کلینیک ها و مطب های پزشکی بیشتر از سایر سبک ها توصیه می گردد، بهتر است تا میز منشی نیز شیک و مدرن طراحی شود. طرح های هندسی غیر متداول و پیچیده گزینه های مناسبی برای استفاده شدن در طراحی قسمت پذیرش به شمار می آیند. به کار گرفتن رنگ های روشن و طرح های مدرن بهترین راه برای جذاب جلوه دادن یک مطب پزشکی می باشد. طرح های خیلی شلوغ و فانتزی در داخل مطب توصیه نمی گردد.

طراحی اتاق انتظار

اتاق انتظار یکی از مهم ترین مکان هایی است که بیمار بیشتر وقت خود را در مطب در این مکان سپری می کند، از این رو بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق انتظار حساسیت بیشتری را به خرج دهید. اتاق انتظار می تواند برای بیمار یکی از استرس زا ترین مکان ها به شمار آید. بنابراین ایجاد مکانی توام با آرامش در فضای اتاق انتظار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

انتخاب مبلمان و صندلی برای این مکان از اهمیت زیادی برخوردار است و برای راحتی بیماران در اتاق انتظار باید از مبلمان راحت و کاربردی استفاده نمایید. از طرفی شما می توانید با نصب آثار هنری و تابلو های نقاشی زیبا و انتخاب رنگی مناسب برای اتاق انتظار این مکان را به محیطی آرامش بخش تبدیل کنید. استفاده از وسایلی نظیر آکواریوم با ماهی های جذاب و گلدان ها با گل ها و گیاهان زیبا نیز می تواند تا حدودی ذهن بیماران را تسکین بخشد. برای گذراندن وقت بیماران می توانید در فضای اتاق انتظار از تلویزیون و یا رادیو استفاده نمایید، از طرفی پخش موسیقی نیز می تواند در آرامش بخش بودن فضای اتاق انتظار تاثیرگذار باشد.

فنگ شویی جذب ثروت در طراحی داخلی
بیشتر بخوانید

نورپردازی در مطب

طراحی نورپردازی یکی از مهم ترین موارد در طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکی می باشد. نور پردازی اتاق پزشک و اتاق انتظار بهتر است به شکل ملایم و غیر مستقیم باشد. همچنین شما می توانید در دیزاین دکوراسیون مطب پزشکی از نورهای نقطه ای استفاده نمایید تا فضای مطب پر نور نگردد. توجه داشته باشید که استفاده از نورپردازی ملایم باعث ایجاد فضایی آرام و دنج در مطب پزشک نیز می شود.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی مطب

رنگ ها در طراحی داخلی مطب ها تاثیر بالایی دارند و در ایجاد حس آرامش نقش مهمی دارند. بهتر است رنگ فضای انتظار و درمان با یکدیگر مشابه باشند تا بیمار آمادگی لازم برای درمان را از قبل داشته باشد. رنگ هایی مانند قرمز، مشکی، بنفش تیره و زرد برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب مناسب نمی باشند، زیرا رنگ هایی مثل قرمز و زرد باعث ایجاد هیجان و انرژی می شوند که باعث ایجاد حس تشویش در بیماران می گردند. بهترین رنگ ها برای طراحی مطب دکتر می تواند قهوه ای، بژ و آبی و سبز باشد.

اجرای دکوراسیون داخلی مطب پزشکی

در دکوراسیون داخلی مطب ها، دیوارها از همان بدو ورود بیماران می توانند در جلب نمودن نظرها نقش موثری را ایفا نمایند. بنابراین بهتر است با دقت بیشتری به طراحی دکوراسیون آن ها پرداخته شود. استفاده از کاغذ دیواری، رنگ یا دیوارپوش های جذابی که امروزه با تنوع بسیاری در بازار موجود می باشند، می تواند در طراحی داخلی مطب به ویژه زیباسازی دیوارها موثر باشد.