طراحی داخلی با چوب
21
اردیبهشت

طراحی داخلی با چوب

طراحی داخلی با چوب، رازهای ناشناخته این متریال محبوب!

یکی از راه های ایجاد فضاهای مطبوع برای جسم و روح در زندگی، به کار بردن عناصر طبیعی و اجناس آشنا برای ذهن است از پرکاربردترین این عناصر در محیط اطراف ما چوب و طراحی داخلی با چوب است که در عصر ما به کار گرفته می شود. طراحی داخلی با چوب خاصیت های فیزیکی سودمندی دارند. فواید و کاربرد چوب فراتر از سازه است و کوچک ترین عنصرهای دکوراسیون و وسیله های یک خانه را می توانیم با آن بسازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد چوب در معماری به دست آورید.

چوب در صنعت ساختمان

یکی از راه های ایجاد فضاهای مطبوع جسمانی و روحانی در محیط زندگی، کاربرد عناصر طبیعی و فرم های آشنا و جذاب برای ذهن است. با توجه به اینکه جمعیت انسانی روز به روز در حال رشد و پیشرفت است، امروزه ساختمانها جزئی از طبیعت و محیط زیست پیرامون ما شده است که باید برای گسترش این محیط سعی بر آن شود که کمترین ناسازگاری و مغایرت را با محیط طبیعی داشته باشد. استفاده از چوب در طراحی داخلی به عنوان مصالح پایدار تلاشی است برای تامین کیفیت یکپارچه، از نظر اقتصادی، اجتماعی و محیطی است. چوب به عنوان متریالی تجدیدپذیر و مصالح پایدار از پرکاربردترین عناصر در محیط اطراف ما است که در عصر صنعتی بیشتر مدلهای صنعتی و مصنوعی آن مورد استفاده قرار می گیرند.

داریوش در فرمان بناسازی شهر شوش از تخته و چوب استفاده کرده و در قصه آپادانا در دوره هخامنشیان چوب را برای استفاده کاربردی و تزئینی استفاده می کردند. در دوران مادها، قسمتی از یک نقش برجسته، درباره ماد در حال حمل یک صندلی چوبی مشاهده می شود که مربوط به سده پنجم پیش از میلاد است.

تاریخچه طراحی داخلی با چوب

درگذشته، از مصالح بوم آور برای ساخت بنا استفاده می شد. معماری گذشتگان ما بیشتر بر پایه اصول شرایط محیطی حاکم بر منطقه زیستشان بود. آیا تاکنون تجربه زندگی در خانه ای با مصالح بومی منطقه را داشته اید؟ آیا تاکنون با نمونه ای از یک خانه چوبی مواجه شده اید؟ در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اثر مثبت استفاده از چوب در معماری بنا به ویژه معماری خانه مسکونی آشنا کنیم.
نکته قابل توجه این است که برای استفاده مهمتر از چوب ها باید مواردی مثل جهت الیاف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره های روی چوب، شرایط نمونه گیری، شرایط لحظه ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر بگیریم. از جمله مهم ترین کاربردهای چوب می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
 1. استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبی
 2. استفاده از چوب برای اعضای باربر
 3. استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مثل قالب سازی، چوب بست و . . .
 4. استفاده از چوب برای نماسازی و تزیین
 5. بر اساس لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از “«هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه در آوردن رنگ ها ، اثاثیه و سایر اشیإ در یک اتق یا ساختمان به صورت هنرمندانه». از جمله مهم ترین کاربردهای چوب می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
  • استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبی
  • استفاده از چوب برای اعضای باربر
  • استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مثل قالب سازی، چوب بست و…
  نکته قابل توجه این است که برای استفاده مهم تر از چوب ها باید مواردی مثل جهت الیاف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره های روی چوب، شرایط نمونه گیری، شرایط لحظه ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر بگیریم.

  کاربرد چوب در معماری داخلی

  عناصر اصلی که چوب در دکوراسیون باید داشته باشد:
  1. رنگ و زیبایی آن
  2. آکوستیک بودن
  3. ضریب سختی
  4. ظرفیت حرارتی
  5. قدرت شکل پذیری
  6. عایق برای حرارت
  مزایای چوب نسبت به سایر مواد دیگر در اصول ساختمانی دارد بسیار زیاد است. مثلا برای سبک دکوراسیون می توانیم دیوار، سقف یا حتی کف را از چوب استفاده کنیم. امروزه بعضی ساختمانها توسط پانلهای چوبی صنعتی ساخته می شوند. این پانلهای چوبی به سادگی نصب می شوند و مقاومت بسیار زیادی در برابر باد و زلزله دارد. همچنین این پانلها در بزرگراهها و پلهای راه آهن کاربرد زیادی دارند.
  در دکوراسیون داخلی در ساخت موارد مختلفی از چوب استفاده می شود. از جمله وسایل تزئینی، وسایل نمادین و وسایلی که از آنها در منزل استفاده می کنیم. وسایل تزئینی مثل انواع گلدانهای تزئینی، آویز گردنبند، قاب عکس، جای دستمال کاغذی و …، وسایل نمادین مثل مجسمه های نمادین تاریخی و یا اساتید و هنرمندان و ….
  از روکش چوب نیز می توان برای پوشاندن وسایل مصرفی و یا ساخت وسایل دکوری استفاده کرد. مثلا این روکش ها را در گلسازی استفاده می کنیم یا قسمتی از دیوار اتاقمان را بپوشانیم یا یک لوستر یا آباژور بسازیم.
رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه
بیشتر بخوانید