طراحی آشپزخانه
02
اردیبهشت

طراحی آشپزخانه ای زیبا و کارآمد

اصول طراحی آشپزخانه

در حال طراحی آشپزخانه جدیدتان هستید؟ اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ درک اساسی از اصول طراحی آشپزخانه، به شما کمک می کند تا فضای خود را هم هنرمندانه و هم کاربردی سازید. هنگام طراحی آشپزخانه جدیدتان، بسیاری از عناصر مختلف باید در یک مجموعه واحد جمع شوند.

کابینت ها، لوازم خانگی، عناصر پس زمینه آشپزخانه همگی رنگ ها، بافت ها و فرم های خاص خود را دارند.  .عناصر پس زمینه آشپزخانه شامل مصالح مورد استفاده بین کابینت های زمینی و هوایی، جزیره ها و صفحات مورد استفاده بر روی کابینت ها، کفپوش ها و جزئیات تزئینی می باشد. به طور خلاصه، آنهاهستند که عناصر طراحی آشپزخانه را می سازند.

اصول طراحی آشپزخانه به شما کمک می کند تا از این عناصر استفاده کنید. به عنوان مثال، عنصر رنگ را در نظر بگیرید. شما باید نه تنها رنگ کابینت های خود را از نظر اینکه (رنگ آمیزی شوند یا نقاشی؟ و حتی تک رنگ باشند یا دو رنگ؟)، و یا روشن و تیره بودن رنگ میزهای جزیره و طرح دار یا ساده بودن آن و سایر موارد در نظر بگیرید، بلکه باید بدانید که آیا همه این رنگ ها به طور کامل با هم هماهنگی دارند یا خیر. با درک صحیح اصول طراحی، شما آمادگی بیشتری خواهید داشت تا همه آیتم های مختلف را به روشی زیبا و مناسب با فضای خود ترکیب نمایید.

طراحی کابینت در تبریز

اصول اساسی طراحی داخلی آشپزخانه

1.تعادل و تقارن بصری

آیا تا به حال شده است که به اتاقی بروید و فوراً احساس کنید که مشکلی وجود دارد؟ شاید فضای خالی بیش از حدی در یک اتاق وجود داشته باشد. در حالی که یک تلویزیون و مبل بزرگ بر بقیه مناطق حاکم است. وقتی فضایی درست احساس نمی شود. ممکن است به این دلیل باشد که تعادل بصری در یک جهت متمایل است یا تقارن خاموش است. یک آشپزخانه متعادل و متقارن احساس آرامش و امنیت را برقرار می کند. وقتی وارد فضایی می شوید که از اصول تعادل در طراحی آشپزخانه آن پیروی می شود. درواقع به کل فضااحساس مرکزیت و پویایی داده می شود.

دکوراسیون حیاط و ویلا
بیشتر بخوانید

برای ایجاد یک آشپزخانه متعادل، با ایجاد یک نقطه دید مرکزی شروع کنید. به عنوان نقطه ای که نگاه شما به زمین می نشیند. این نقطه درواقع مرکز یک دیوار یا اتاق است. هرچند که ممکن است اینگونه نیز نباشد. در اطراف آن مرکز، تقارن ایجاد کنید. به عنوان مثال تصویر بالا را در نظر بگیرید. صندلی ها، کابینت ها، میز و تزئینات همگی در اطراف نقطه مرکزی متقارن هستند. که روی آنها یک گلدان قرار داده شده است. در مجموع، تقارن به ایجاد احساس هماهنگی و آرامش کمک می کند. با این حال، فضای شما برای داشتن تعادل لازم نیست که آینه ای از خود باشد. آشپزخانه های نامتقارن هنوز هم می توانند عناصر خود را به گونه ای توزیع کنند که تعادل برقرار شود.

طراحی آشپزخانه کار آمد

در اینجا نقطه مرکزی، جزیره آشپزخانه است. که با رنگی متضاد با رنگ قالب کابینت های آشپزخانه و لامپ های آویز مشخص شده است. کابینت ها در سمت چپ و راست کاملاً متقارن نیستند. اما کابینت هایی که قاب یخچال و مایکروویو را بر روی دیوار پشت قرار می دهند از تعادل خوبی برخوردار هستند.

طراحی کابینت

در این آشپزخانه، پنجره ها، کابینت های دیواری و جزیره آشپزخانه متعادل شده و با چراغ های آویز تکمیل می شوند. تقارن اطراف سینک ظرفشویی و پنجره باعث ایجاد حس نظم در این فضای باریک می شود.

طراحی کابینت در تبریز

2. نقاط کانونی

نقاط کانونی اشیا یا نمایشگرهایی هستند که بلافاصله توجه شما را در یک فضا جلب می کنند. ممکن است به یک شومینه، تلویزیون، یک تابلوی بزرگ هنری فکر کنید. همچنین یا یک مبلمان تاکیدی با یک رنگ مجذوب کننده فکر کنید. نقاط کانونی متداول آشپزخانه شامل اجاق گاز، صفحه بین کابینتی آن و هود است. اما ممکن است نقطه کانونی آشپزخانه شما یک سینک ظرفشویی، جزیره مرکزی یا یک پنجره باشد. در حالت ایده آل، سایر اشیا موجود در فصای آشپزخانه نیز از نقطه کانونی پشتیبانی می کنند. البته فضاهای بزرگتر ممکن است از داشتن چندین نقطه کانونی بهره مند شوند. در این آشپزخانه، استفاده جسورانه از رنگ سیاه و سفید متضاد باعث می شود که هود چوبی واقعاً به چشم بیاید. بدون داشتن نقطه کانونی، آشپزخانه ممکن است کثیف یا غیر جالب به نظر برسد.

طراحی داخلی منزل و اجرا
بیشتر بخوانید

طراحی آشپزخانه در تبریز3.مقیاس و تناسبات

اصول طراحی و اندازه گیری آشپزخانه از اندازه مناسب عناصر موجود در یک اتاق نسبت به یکدیگر اطمینان حاصل می کند. هر شی باید نسبت به محیط اطرافش مقیاس بندی شود تا برای اتاق خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر نرسد. آشپزخانه رویایی شما ممکن است دارای یک میز آشپزخانه بزرگ و با درجه حرفه ای و یک جزیره آشپزخانه عظیم برای پذیرایی از مهمانان باشد. اما آیا آن محدوده القایی 48 اینچ در فضای 12 در 12 شما واقعاً مناسب است؟ آیا نشستن در جزیره شما مسیرهای پیاده روی شما را تا حدی دچار مشکل نمی سازد؟ و اینجاست که اندازه گیری مناسب مهم است: اطمینان از اینکه عناصر موجود در فضا متناسب با یکدیگر و متناسب با فضا به عنوان یک کل هستند بسیار با اهمیت است.

طراحی آشپزخانه در تبریز

روی این دیوار آشپزخانه، توجه کنید که عرض هر عنصر تقریباً به اندازه برابر است. کابینت ها، قفسه ها، لوازم خانگی، هود و پنجره ها همگی مقیاس بندی شده اند تا به سادگی و ظرافت متناسب با یکدیگر باشند (از جمله تزیینات!). این امر به ایجاد یک نظم آرام در فضا کمک می کند. طراحی مفهومی گسترده و باز این فضا امکان ایجاد یک جزیره بزرگ و سفارشی ال شکل را با جایگاه ضیافت فراهم می کند. این جزیره نه تنها برای پشتیبانی از فضای آماده سازی و سرگرمی بسیار بزرگ است. نسبت جزیره با بقیه اتاق به آن اجازه می دهد تا به عنوان نوعی تقسیم کننده عمل کند که مناطق متمایزی را برای پخت و پز، ناهار خوری و زندگی در فضا ایجاد می کند.

فنگ شویی جذب ثروت در طراحی داخلی
بیشتر بخوانید

طراحی کابینت در تبریز

صحبت پایانی درارتباط با  طراحی آشپزخانه

در پایان متذکر می شویم که طراحی آشپزخانه شما می تواند برای شما ترسناک یا طاقت فرسا باشد. دنیای کاملی از جزئیات و آزادی خلاقانه در طراحی یک فضا در دسترس است (بدون ذکر جزئیات در مصالح، ساختمان و نصب!). به یاد داشته باشید که برای ایجاد آشپزخانه ای که دوست دارید می توانید به طراحان حرفه ای و باتجربه گروه معماری روما بسپارید. دانستن واژگان اصلی طراحی به شما کمک می کند با یک طراح آشپزخانه به راحتی ارتباط برقرار کنید. وظیفه ما این است که چشم انداز شما را زنده کنیم، زیرا خانه شما باید در نهایت متناسب با خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد شما طراحی شود.