بام سبز
28
اردیبهشت

بام سبز در تبریز

بام سبز چیست؟

 بام سبز بامی است که تمامی یا قسمتی از آن با پوشش گیاهی، درختان و کف سازی پوشانیده میشود . انتخاب انواع پوشش گیاهی وابسته به شرایط اقلیمی، میزان سایه اندازی و کیفیت آب منطقه می باشد تا بتوان در تمامی فصول سال پوشش گیاهی را حفظ کرد. بام سبز در تبریز  راه ایدآل و جایگزینی مناسب برای لذت بردن از باغبانی و پرورش گل و گیاه در فضای بیرون در تمام فصل های سال است. زمانی که هیچ فضایی در محیط های شهری وجود ندارد . برای بهرمندی از فضای سبز درمحیط جایگزینی مناسبی است.

بام سبز به طور کلی به معنای پوششی از گیاهان بر روی پشت بام است که باعث بهبود مصرف انرژی در ساختمان می شود.

روش های اجرای بام سبز 

 1.  روش اجرای گسترده
 2.  روش اجرای متمرکز
 3.  روش اجرای پرتابل،مدولار

در بام سبز در تبریز به روش پرتابل ، مدولار نیاز به تمهیدات ویژه جهت عایق کردن بام وجود ندارد. این سیستم بام سبز بر روی سطح بام تمام شده پشت بام ها اجرا شده . و تنها به تست آب قبل از اجرا نیاز دارد.

به این صورت که پس از اجرای ایزوگام پشت بام یک لایه ملات ماسه ای و یا موزائیک روی آن اجرا شده و قبل از اجرای بام سبز، دریچه های خروج آب به مدت دو شبانه روز بسته می شود. سپس به عمق ۲-۳ سانت آب روی سطح پشت بام آزاد می شود.

در صورت عدم وجود نشت آب اجرای بام سبز آغاز می گردد. در این روش لایه های فیلتر خاک و زهکش آب درون باکس های پیش ساخته قرار میگیرد.

بهترین دیزاین اتاق خواب
بیشتر بخوانید

این باکس ها به تعداد و طرح دلخواه روی سطح بام چیده شده و سطح وسیعی از پوشش گیاهی ارائه میدهد.

 • مزایای بام سبز 

تمایل به ساخت ساختمان سبز و بام سبز در تبریز در طی دهه گذشته به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است چرا که صاحبان ساختمان و برنامه ریزان جامعه تمایل دارند هزینه‌های انرژی را کاهش داده و اثرات زیست‌محیطی عملیات‌های ساخت‌وساز را جبران کنند.

​روما گروپ همراه شما در ساخت پشت بامی زیبا و سرسبز است.

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های فرآیند ساختمان سبز، نصب زیرساخت بام سبز است. ​

به طور کلی، بام‌ها نقش مهمی در استفاده از انرژی ساختمان ایفا می‌کنند.در حالی که سقف‌های دارای  شیب‌ تند در انعکاس گرمای خورشیدی کارآمدترند، سقف‌ها یا پشت‌بام‌های مسطح ، یک چالش مهم برای افزایش بازتابندگی خورشیدی برای بهینه‌سازی عملکرد انرژی ارایه می‌دهند.

با توجه به استاندارد طراحی انرژی و محیط ‌زیست (LEED)، یکی از استراتژی‌ها برای بهینه‌سازی انرژی برای بام‌ها، به ویژه آن‌هایی که مسطح هستند، اضافه کردن فضای سبز است. ​

اگرچه بام های سبز یک جنبه نسبتا جدید در فرآیند ساخت و ساز مدرن هستند، اما شهرت آن به عنوان یک تکنیک ساخت‌وساز مدت‌ها ثبت شده‌است.در واقع، در قرن بیستم، پشت‌بام‌های سبز به عنوان یک عمل ساخت بومی در نظر گرفته می‌شد و برای پروژه‌های ساخت‌وساز مدرن مناسب نبود.

با این حال، همانطور که رشد پراکنده شهری همراه با کاهش فضاهای سبز شهری افزایش یافت، سقف‌های سبز در ابتدا در سویس و آلمان محبوبیت پیدا کردند. با این حال، تا همین اواخر نبود که سقف‌های سبز نقش فزاینده‌ای در فعالیت‌های ساخت‌وساز سبز در سراسر جهان داشته‌اند، و به ویژه در مورد آمریکا، پشت‌بام‌های سبز تا حد زیادی در بخشی از استاندارد LEED محبوبیت پیدا کرده‌است. ​

رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی
بیشتر بخوانید

برخی از مهم‌ترین فواید بام های سبز

 • کاهش بار سیستم‌های خنک‌کننده
 •  بهبود تنوع زیستی
 • کیفیت هوا ​
 • طول عمر بالای بام ​
 • کاهش باره‌ای سرمایش
 • روشی برای لذت بردن از فضیلت باغبانی و فضای باز و ارتباط با طبیعت است
 • داشتن فضایی خصوصی و در دسترس همیشگی
 •  بازگرداندن فضای سبز رانده شده از شهرها به دلیل ساخت و ساز بسیار
 • ارزش افزوده برای تمامی ساختمان های دارای بام سبز
 •  عایقی حرارتی که مانع اتلاف انرژی میشود
 • تأمین اکسیژن و پاکسازی هوا
 • ویژگی ها

ایمنی : اولین و مهمترین بخش بام سبز ایمنی آن است. جلوگیری از سقوط افراد و اشیا به پایین از طریق نردهای محافظ مناسب اجرا می شود.
وزن : خاک بام سبز طوری انتخاب می شود که با توجه به حجم رطوبت و برف محیط آسیبی به بام وارد نکند.

 • آینده بام سبز در تبریز

عملیات ساخت‌وساز سبز همچنان در سراسر جهان و تبریز گسترش می‌یابد تنها در ایالات‌متحده، تعداد پروژه‌هایLEED افزایش و همزمان با آن، پشت‌بام‌های سبز افزایش می‌یابد.

با این حال، باید اشاره کرد که استفاده از پشت‌بام‌های سبز در همه مناطق قابل‌اجرا نیست . چرا که اجرای آن کاملا مشروط بر قوانین، آب و هوا و مقرون‌به‌صرفه بودن است. با این وجود، گنجاندن سقف‌های سبز در پشت‌بام ساختمان شهری به عنوان نمادی از شیوه‌های ساخت‌وساز سبز برای احیای سرسبزی و کاهش هزینه‌های انرژی عمل می‌کند. ​