24
تیر

اصول طراحی داخلی آشپزخانه

اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

میک دو گیولیو می گوید «بهترین آشپزخانه ها گرم، جذاب و راحت به نظر می رسند. مثل این که روحی در آنها جریان دارد. هر پروژه ای فرصتی است. برای انجام یک کار تازه و خلاقانه. نه فقط کابینت ها و قفسه ها. بلکه اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید هماهنگی داشته باشد. مثل این که کل آشپزخانه در حال آواز حواندن است». برای داشتن آشپزخانه ای زیبا، راحت و کارا به نکاتی باید توجه کرد. همزمان با طراحی نقشه های داخل ساختمان حتما باید به اهمیت استقرار محل سینک، گاز، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، هود و دیگر وسایل توجه داشت. و ارتباط تاسیسات آب و فاضلاب و پریزهای برق را در محل های موردنیاز قرار داد. در طراحی آشپزخانه تلفیق ضروریات کاربردی با طراحی فضاهایی که کار در آنها خوشایند باشد ضروری است.

طراحی آشپزخانه

فضای آشپزخانه ها

فضای آشپزخانه ها باید رو به شمال شرق یا شمال غرب بوده. و در خانه های کوچک بهتر است. به ورودی، در جلویی یا در بیرونی و تا حد امکان به زیرزمین نزدیک باشد. بهتر است آشپزخانه رو به در باغچه، در خانه، محل بازی بچه ها و پاسیو بوده. و نسبت به فضای غذاخوری در موقعیت مناسبی باشد. آشپزخانه به طور قائم به حمام، سرویس توالت و محل هایی که نیاز به آب دارند، مربوط می شود.

طراحی آشپزخانه

مجهز کردن  آشپزخانه

هنگام مجهز کردن  آشپزخانه، وسایل مربوطه را باید به گونه ای چید که از توالی کارها تبعیت کند تا از پیاده روی های بی مورد جلوگیری شود. به این منظور توصیه می شود توالی کار در طراحی آشپزخانه به شکل زیر صورت پذیرد:

  1. ذخیره سازی: شامل فضاهای تخلیه و انبار مواد غذایی و یخچال.
  2. شست و شو: شستن مواد غذایی و ظروف.
  3. آماده سازی: وزن کردن، ترکیب کردن و درست کردن مواد.
  4. پختن: انواع پخت و پز با اجاق گاز یا فر و یا ماکروویو.
  5. سرو کردن: کشیدن غذا، گرم نگهداشتن آن، تست کردن و نگهداری وسایلی چون ظروف و چاشنی ها.
  6. خوردن: محل قرارگیری غذا بر روی میز و خوردن.
رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی
بیشتر بخوانید

از ترتیب کارهای توصیه شده مشخص است که سه کار وجود دارد که با سه وسیله اصلی در آشپزخانه مرتبط است که عبارتند از: سینک، خوراک پز و یخچال. رعایت مثلث کار بین این سه جزء بسیار ضروری است.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه        طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه